Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak obniżyć cholesterol w organizmie?

6 maja 2023 jak obniżyć cholesterol


Wiele osób bagatelizuje zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Bardzo często jego nadmiar wcale nie musi być odczuwalny od razu. Niektóre osoby borykające się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu są szczupłe i nie narzekają na problemy zdrowotne, w związku z czym nie przywiązują większej uwagi do swoich nawyków żywieniowych. Takie myślenie to duży błąd, ponieważ cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych i prowadzi do wielu chorób układu krążenia, m.in. miażdżycy czy zawału serca. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt wysoki cholesterol nie jest wyłącznie domeną osób otyłych i nawet szczupli ludzie powinni kontrolować jego poziom. Jak obniżyć cholesterol? Dlaczego warto zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to związek tłuszczowy, który w 30 procentach dostarczany jest do krwioobiegu wraz z pożywieniem. Pozostałe 70 procent organizm produkuje sam. Substancja ta służy przede wszystkim do produkcji hormonów płciowych oraz budowy błon komórkowych. Wpływa również na produkcję oraz przyswajanie witaminy D. Jest to zatem składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Cholesterol rozprowadzany jest wraz z krwią do wszystkich komórek organizmu. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to związek tłuszczowy, więc nie rozpuszcza się on we krwi.

Jaka powinna być norma cholesterolu we krwi?

Poziom cholesterolu, do którego należy dążyć różni się u większości ludzi. Zależy on od wielu czynników, m.in. wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz trybu życia, a także od tego, czy ktoś aktualnie przechodzi jakieś choroby.
Przyjmuje się jednak, że dla całej populacji ludzkiej stężenie cholesterolu całkowitego we krwi nie powinno przekraczać 190 mg/dl. Jeśli podstawowe badanie krwi wykaże, że powyższa norma została przekroczona, lekarz prowadzący może zlecić bardziej szczegółowe badania, które wykażą poziom dobrego cholesterolu HDL w organizmie oraz poziom złego cholesterolu LDL.
Dla całej populacji przyjęto jako dopuszczalne stężenie cholesterolu całkowitego Jak obniżyć cholesterol?
Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem na obniżenie cholesterolu jest zmiana nawyków żywieniowych. W przypadku nadmiernego stężenia cholesterolu we krwi należy wyeliminować z diety tłuste mięso, białe pieczywo oraz podroby. Zamiast tego należy sięgnąć po nieprzetworzone, zdrowe produkty, takie jak owsianka, kasza gryczana, drób lub pieczywo pełnoziarniste. Warto sięgnąć również po zdrowe źródła tłuszczu, czyli ryby i oliwę z oliwek.
Oprócz zmiany nawyków żywieniowych warto również zacząć uprawiać sport. Aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednią dietą skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi i pozwala czuć się zdrowo. Warto zacząć chociażby od krótkich spacerów na świeżym powietrzu.

Redakcja musculator.pl

Nasi redaktorzy na blogu dla mężczyzn to zespół specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie zdrowia, sportu i diety. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są dostosowane do potrzeb i zainteresowań mężczyzn.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest impotencja u mężczyzn
jak obniżyć cholesterol
dlaczego wypadają włosy

Jesteś zainteresowany reklamą?