Strona główna
Mężczyzna
Tutaj jesteś

Jakie są fizyczne objawy depresji?

8 lutego 2023 fizyczne objawy depresji

Depresja jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób. Jest to zaburzenie psychiczne, które skutkuje m.in obniżonym nastrojem, zaburzeniami snu, zmianami apetytu, brakiem energii i utratą zainteresowania w wykonywaniu dotychczasowych aktywności. Depresja jest często lekceważona przez ludzi, którzy nie rozumieją jej głębokiego wpływu na życie człowieka. Dotyka ona jednak nie tylko sfery psychicznej człowieka. Choroba ta ma również objawy fizyczne.

Czym jest depresja?

Często można spotkać się z tym, że ktoś zrównuje depresję po prostu z obniżonym nastrojem. Nie jest to jednak to samo. Depresja to poważna choroba, a nie tylko chwilowy stan pogorszenia samopoczucia. Owszem, jest to jeden z jej głównych objawów, lecz niestety nie jedyny. Można powiedzieć, że obniżony nastrój utrzymuje się w depresji cały czas, nie jest to tylko kilka dni. Warto wiedzieć, że nie u każdego przejawia się tak samo. Dużo zależy od czynników indywidualnych, jak choćby predyspozycji genetycznych. Istnieją też różne stopnie depresji. Uogólniając jednak można powiedzieć, że przede wszystkim osoby dotknięte tym zaburzeniem zmagają się z codziennym poczuciem bezradności i bezsilności. Wpływa ono też negatywnie na koncentrację, może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Oprócz szeregu psychicznych objawów, depresja może także powodować fizyczny dyskomfort.

Nie tylko psychiczny dyskomfort – fizyczne objawy depresji

fizyczne objawy depresji

Przewlekłe zmęczenie może być jednym z objawów zaburzeń depresyjnych. Świadczyć o tym może szczególnie chroniczny brak energii, który nie ustępuje mimo odpoczynku i snu.

Dla osób patrzących na to z boku wydaje się to niekiedy dziwne. Osoby dotknięte depresją mogą narzekać na brak siły i zmęczenie, pomimo tego, że nie wykonują czynności wymagających zbyt dużego wysiłku.    

Kolejny z często wymienianych objawów somatycznych to także ból, przede wszystkim głowy oraz mięśni. Podobnie jak zmęczenie, często jest chroniczny. Powoduje on dyskomfort, jednak zazwyczaj nie jest na tyle ostry by utrudniać znacznie codzienne funkcjonowanie. Zmniejszona na tolerancja na ból także może świadczyć o rozwijającym się zaburzeniu psychicznym.

Również oczy to narząd, którego funkcjonowanie może pogarszać depresja. Osoby zmagające się z tą chorobą skarżą się na rozmazany, czy zamglony wzrok. W tym kontekście często mówi się o zaburzonym postrzeganiu czerni i bieli. 

Charakterystyczny objaw fizyczny to także dolegliwości żołądkowe. Przy depresji może występować ścisk w żołądku, nasilającym się przede wszystkim w momentach stresowych. 

Co zrobić, gdy masz któryś z objawów?

Oczywiście wyżej wymienione dolegliwości nie muszą świadczyć jedynie o zaburzeniach depresyjnych. Mogą je powodować także inne zaburzenia psychiczne, niekiedy przenikające się ze sobą. Równie dobrze wszelakie infekcje wirusowe, czy bakteryjne oraz inne choroby somatyczne mogą skutkować takimi objawami. Jeśli jakieś objawy fizyczne Cię niepokoją, najlepiej udać się oczywiście do lekarza. Samodzielne diagnozowanie się raczej nie jest dobrym pomysłem. Jako jeden z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z depresją wymienia się m.in psychoterapię. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się też leczenie farmakologiczne.

Redakcja musculator.pl

Nasi redaktorzy na blogu dla mężczyzn to zespół specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie zdrowia, sportu i diety. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są dostosowane do potrzeb i zainteresowań mężczyzn.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak znaleźć czas na hobby przy intensywnym trybie życia
Męski przewodnik po winach – jak wybierać i degustować
Medytacja dla mężczyzn – jak zacząć i jakie korzyści niesie

Jesteś zainteresowany reklamą?