Strona główna
Mężczyzna
Tutaj jesteś

Niedobór testosteronu objawy – co warto wiedzieć?

8 maja 2023 niedobór testosteronu objawy


Testosteron to prawdopodobnie najważniejsza substancja w ciele każdego mężczyzny. Odpowiada ona za męską budowę ciała, posturę, siłę mięśni, lecz także za popęd seksualny czy też nawet ilość zarostu. Nic więc dziwnego, że każdy mężczyzna obawia się tego, że w jego ciele może być zbyty niski poziom tego hormonu. Niedobór testosteronu objawy, przyczyny i metody leczenia — co powinno się wiedzieć na ten temat?

Jak objawia się niski poziom testosteronu?

Od czego trzeba zatem zacząć omawianie tego tematu? Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, jakie konkretnie sytuacje i objawy powinny mężczyzn zaniepokoić. Co może być oznaką tego, że ma się nieodpowiedni, obniżony poziom testosteronu?
Każdy mężczyzna powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak funkcjonują jego narządy płciowe. Jeśli odczuwa się problemy ze wzwodem i wyraźne obniżenie pociągu seksualnego, jest to wyraźny sygnał zmniejszenia testosteronu.
Oprócz tego zwrócić trzeba uwagę także na to, jak się czujemy każdego dnia. Jeśli towarzyszy nam zmęczenie, rozdrażnienie, bezsenność i problemy z koncentracją, może to być dowodem na zachodzące niepokojące zmiany w ilości testosteronu.
Na sam koniec przyjrzeć się trzeba także temu, jak funkcjonuje ciało pod kątem siły mięśni. Panowie w takiej sytuacji tracą masę mięśniową, stają się słabsi fizycznie, nie rośnie im tak obficie owłosienie, a także wyraźnie dochodzi do zmniejszenia się jąder.

Jakie są przyczyny niskiego testosteronu?

Skoro wiadomo już, jakie są typowe i najczęściej występujące objawy zbyt niskiego poziom testosteronu, trzeba się teraz dowiedzieć, co dokładnie jest tego przyczyną. Jest to bardzo ważny krok, który pozwala przystąpić do wyeliminowania problemu i rozpoczęcia leczenia.
Z jakiego zatem powodu panowie mogą mieć obniżony poziom testosteronu? Zdecydowanie najczęściej jest to efektem po prostu starzenia się organizmu. Z wiekiem ciało produkuje mniej tej substancji, ponieważ nie jest ona już tak niezbędna. Panowie, którzy ukończą 45 lat, mają średnio o około 30% niższy poziom testosteronu niż osoby w wieku 30 lat. Oczywiście największe jego ilości ma się w okresie dojrzewania.
Co jednak bardzo ważne, sam wiek nie jest rozwiązaniem tej zagadki. Niski poziom testosteronu obserwuje się również u osób z problemami z alkoholem, palącymi duże ilości papierosów czy też z nieprawidłową, ubogą w błonnik i tłuszcze dietą.

Jak wygląda leczenie niskiego testosteronu?

Jak więc widać niski poziom testosteronu może być naprawdę poważnym problemem. Nic więc dziwnego, że gdy tylko zauważy się u siebie niepokojące objawy, wielu panów chce coś z tym zrobić.
Podstawą jest oczywiście wizyta u specjalisty, który przeprowadzi szczegółowe badania i określi przyczynę powstawania niedoborów testosteronu. Po wyeliminowaniu przyczyny następuje leczenie. Zwykle polega ono na podawania syntetycznego testosteronu, aby pobudził ciało do jego samodzielnego produkowania. Można go przyjmować w postaci zastrzyków, pastylek, a nawet plastrów, jak nikotynę. Oczywiście cały proces jest kontrolowany przez lekarza i to on dobiera konkretne podawane dawki.

Redakcja musculator.pl

Nasi redaktorzy na blogu dla mężczyzn to zespół specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie zdrowia, sportu i diety. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są dostosowane do potrzeb i zainteresowań mężczyzn.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak znaleźć czas na hobby przy intensywnym trybie życia
Męski przewodnik po winach – jak wybierać i degustować
Medytacja dla mężczyzn – jak zacząć i jakie korzyści niesie

Jesteś zainteresowany reklamą?