Strona główna
Mężczyzna
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy, jak usunąć rysy z samochodu

10 lutego 2023 jak usunąć rysy z samochodu


Wiele osób zastanawia się, jak usunąć rysy z samochodu. Wcale nie musisz oddawać auta do malowania lub profesjonalnej polerki. W tym artykule wyjaśnimy, czy niewielkim kosztem można samodzielnie pozbyć się rys z karoserii.

Rysy na lakierze

Nie ulega wątpliwości, że rysy na lakierze ma każdy eksploatowany samochód. Często nie mamy nawet wpływu na ich powstawanie, ponieważ są skutkiem jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Może to być też następstwo obijania owadów o przód w trakcie dynamicznej jazdy autostradą. Można śmiało powiedzieć, że defekty na lakierze samochodu zdecydowanie obniżają jego estetykę. Źle wpływają na trwałość lakierniczej powłoki, a do tego przyspieszają proces rozwoju korozji. Na szczęście istnieją sprawdzone i tanie sposoby na pozbycie się niewielkich rys lub takich, które występują na dużej powierzchni, ale jeszcze nie zdążyły wniknąć w strukturę lakieru. Paznokciem można bardzo łatwo ocenić stopień uszkodzenia lakieru. Jeśli wyczujesz pod paznokciem rysę to prawdopodobnie masz do czynienia z głębszym uszkodzeniem. Takie uszkodzenie wymaga powtórnego wypełniania lakierem.

Jak maskować rysy?

Na rynku dostępne są woski, kredki i pasty, które kosztują kilkanaście złotych. Świetnie sprawdza się kredka koloryzująca, która jest przeznaczona do usuwania punktowych uszkodzeń lakieru i głębokich zarysowań. Kredka zawiera lakier akrylowy oraz dużą ilość wosku. Jest bardzo prosta w obsłudze, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z łatwością poradzić. Wystarczy do rysy przyłożyć kredkę i przycisnąć, a następnie wypełnić ubytek lakieru prostopadłymi ruchami. Efekt robi naprawdę dobre wrażenie, ponieważ rysy praktycznie nie widać. Produkt dodatkowo zabezpiecza ją przed działaniem słońca oraz wody. Niestety kredka jest produktem na krótką metę, ponieważ pozwala jedynie tymczasowo zamaskować widoczne rysy.

Usuwanie pojedynczych rys

Kolejnym produktem godnym polecenia jest wosk koloryzujący, który kosztuje 30-40 zł. Jest przeznaczony do usuwania zmatowień lakieru oraz płytkich zarysowań. Na umytą karoserię nanosi się wosk przy pomocy szmatki, a po chwili wyciera. Środek uwydatnia przede wszystkim kolor lakieru, ale rys nie usuwa całkowicie. Oznacza to, że niektóre rysy i tak pozostają widoczne. Trzeba pamiętać o dokładnym umyciu karoserii przed nałożeniem wosku. Jednak nie można go traktować jako sposobu na pełne pozbycie się rys. Warto przetestować także pastę koloryzującą, która dobrze sprawdzi się do usuwania drobnych obtarć i przebarwień lakieru. Jest to jednak środek stosowany wyłącznie do drobnych rys, które są niewyczuwalne pod paznokciem. Pasta maskuje głębsze rysy, a płytkie całkowicie usuwa. Można przypuszczać, że od razu są widoczne efekty. Do usuwania pojedynczych rys i uszkodzeń warstwy bezbarwnej przeznaczony jest sztyft z lakierem. Bezbarwny lakier bardzo dobrze wypełnia rysę, a do tego ją maskuje. Flamaster nie ukryje rysy, a tylko ją zabezpieczy, jeśli zadrapanie sięgnęło głębszych warstw lakieru. Dobrym rozwiązaniem jest również lakier zaprawkowy, który trwale maskuje nawet głębokie rysy na lakierze.

Redakcja musculator.pl

Nasi redaktorzy na blogu dla mężczyzn to zespół specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie zdrowia, sportu i diety. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są dostosowane do potrzeb i zainteresowań mężczyzn.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

niedobór testosteronu objawy
co na potencję

Co na potencję pomoże?

13 lutego 2023

jak usunąć rysy z samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?